Menu

Pośród książkowych nowości zapowiedzi debiutów

Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała

Historie poruszające najczulsze struny ludzkiej duszy

agnieszka3201

„Opowiadania człowieka jakby stąd" są zbiorem utworów przedstawiających kilka aspektów miłości. Pokazują one jej prymat nad innymi uczuciami. Nie bez powodu tematyka miłości pojawia się chyba najczęściej we wszystkich artystycznych przekazach już od wieków. Na przestrzeni dziejów nic tak naprawdę nie zmienia się w kwestii tych najwyższych uczuć. Jedyne co rozróżnia miłość naszych czasów od tej na przykład z wieku Szekspira, to rodzaj nośników i sposób przekazu tego pięknego uczucia. Ale tak naprawdę te różnice są niewielkie. Rodzaj słów, zdrobnień, szepty i gesty wciąż pozostają identyczne. Nie zmieniają się również reakcje ludzi zakochanych jak i porzucanych przez miłość. Już wielcy Mistrzowie pióra poprzednich wieków pisali o dramatycznych skutkach przeżywania nieszczęśliwych miłości, a także o życiodajnej wodzie, którą dla człowieka jest prawdziwe uczucie. Wielu kończyło ze sobą w imię utraconych miłości, wpadało w obłęd, traciło zmysły. Szczęśliwcy pozostający w okowach miłości tworzyli, rozwijali się, stawali się piękniejsi dla siebie i dla otocznia. Obdarzeni prawdziwą miłością roztaczali wokół siebie piękną, pozytywną aurą, której nie można było przeoczyć. Dziś jest całkiem podobnie, nawet jeśli piękne słowa przesycone ciepłem i namiętnością wypowiadane są przez telefony komórkowe, zawierane są w licznych smsach, a nie pisane na zwojach papieru i pieczętowane gorącym woskiem, cel pozostaje ten sam. To odwieczne pragnienie w człowieku okazania drugiej, wybranej osobie w najczulszy i najdelikatniejszy sposób swojego oddania i zaangażowania. Słowami, spojrzeniem dotykiem człowiek oddaje to co ma najcenniejsze, oddaje samego siebie. Pralnia

Przepełniona smutkiem historia pokazująca, jak wielką rolę w ludzkim życiu odgrywa miłość. Brak silnych więzów emocjonalnych z druga osobą, nie rzadko przyczynia się do podejmowania decyzji, które bezpowrotnie zmieniają ludzkie losy.

Opowieść ta osadzona jest w obecnych realiach politycznych i społecznych naszego kraju. Przedstawia dość naturalistycznie obraz życia Polaków na emigracji. Jest to studium psychiki człowieka, którego świat marzeń i własnych ambicji rozbija się przy zetknięciu z najprostszą ekonomią i walką o byt.

Śnieżynka

Opowiadanie pełne magii, dziejące się w zimowym okresie przedświątecznym. Obraz przenosi czytelnika niemalże w baśniową krainę, w której główny bohater tęskni za prawdziwym uczuciem. W trakcie dziejących się wydarzeń, znakomicie przedstawiony zostaje portret psychologiczny bardzo świadomego mężczyzny, który otwarcie mówi o swoich lękach i pragnieniach.

W centrum handlowym, w przypadkowych okolicznościach dochodzi do spotkania dwojga ludzi. To wydarzenie powoduje zmiany w głównym bohaterze. Przezwycięża on swoją nieśmiałość i lęk przed odrzuceniem. Nie potrafi wymazać obrazu, śnieżnej kobiety, który wyrył się w jego sercu po kilkuminutowym spotkaniu. Zaczyna tworzyć w swojej książce ich wspólną historię. Sam jednak nie wie, czy rzeczywistość jest w stanie połączyć tak pięknie ich losy, czy będą one współgrały z fikcja literacką, czy może potoczą się zupełnie inaczej. Postanawia sam to sprawdzić i podejmuje uczuciowe wyzwanie.

Namiętny sekret

Opowiadanie zacierające w sobie granicę pomiędzy światem realnym, a fikcją literacką. Przepełnione obrazami pełnymi namiętności. Opisuje wewnętrzne rozterki głównego bohatera, który zawierzył uczuciu, oddał się mu, zatracając przy tym całkowicie siebie. Uzależnienie emocjonalne, wywołuje w nim skrajne emocje, od stanów euforii, aż do myśli samobójczych.

Bohater nie jest pozostawiony sam sobie, dostrzega istnienie Siły Wyższej w swoim życiu, Siły, która pragnie mu coś uświadomić. Jego zadaniem jest tylko wykazać gotowość i dojrzałość, aby właściwie odczytać znaki, które spotyka na swojej drodze.

Pochopnie, czy przedwcześnie

Zabawna, pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który ponad wszystko umiłował swoją wolność i samotne życie, bez zobowiązań. Splot najróżniejszych wydarze, zmienia diametralnie jego bezpiecznie ułożony świat. Opowieść jest lekka i zabawna, ale skłania do pewnych przemyśleń, gdyż główny bohater podejmując, wydawałoby się błahe decyzje, nieświadomie zmienia swoje życie i biernie poddaje się ich konsekwencją. Brak asertywności i wewnętrznego zdecydowania doprowadza go do punktu, w którym nigdy nie chciał się znaleźć. Jego wolnościowe poglądy okazują się krótkoterminowe, gdyż wobec zaborczej i bardzo zdecydowanej kobiety, sam pozwala się zamknąć w mentalnym więzieniu, mylonym często z prawdziwą miłością. 

© Pośród książkowych nowości zapowiedzi debiutów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci