Nowe ebooki

Wpisy

 • wtorek, 17 listopada 2015
  • Testament Temlpariusza

   13 października 1307 roku, w piątek, z miasta Troyes we Francji ucieka dziesięciu templariuszy, aby uniknąć aresztowań zorganizowanych przez króla, Filipa Pięknego. Mają do wypełnienia tajną misję, od której zależy przyszłość zakonu. Kierują się na wschód, do odległej od Francji krainy, gdzie zagubiona pośród głuszy, znajduje się komandoria Klein Öls.
   Magda Michalska po rozwodzie z mężem, wyrzucona za działalność związkową z pracy, przeprowadza się z Wrocławia na zabitą dechami wieś, gdzie odziedziczyła po swoim zmarłym w podejrzanych okolicznościach dziadku chałupę. W szkole rolniczej w pobliskim Henrykowie, dzielącej pospołu z klasztorem cystersów zabytkowe budynki dawnego opactwa, otrzymuje posadę nauczycielki. 13 grudnia, po pierwszej spędzonej w nowym domu nocy, budzi się w realiach Polski stanu wojennego. Magda, mieszkańcy Świątnik oraz niewielka społeczność henrykowskich cystersów dostają się w tryby aparatu władzy. Jakby tego było mało, we wsi dochodzi do serii brutalnych morderstw. Czy są one dziełem pospolitych przestępców, czy mają związek z tajemnicą od wieków skrywaną przez klasztor i jego zakonników? Czy rąbka tajemnicy uchyli zaginiony przed wiekami, przypadkowo odnaleziony, fragment Księgi Henrykowskiej? Czy to możliwe, aby przedstawiony w niej zakonnik był templariuszem? A może to tylko zręczna mistyfikacja? Cena, jaką przyjdzie zapłacić niektórym, okaże się bardzo wysoka.

   Testament Templariusza to piękna, rozgrywająca się w magicznym klimacie starego opactwa opowieść o ludzkich namiętnościach i chciwości, które popychają do zbrodni, o bezwzględności i okrucieństwie rządzących, o słabości i sile ludzkich charakterów oraz odwiecznej potrzebie miłości. Do jej napisania Autorka wykorzystała analogię pomiędzy tragicznym końcem zakonu templariuszy a tragedią, która dotknęła Solidarność w noc wprowadzenia stanu wojennego - obydwa wydarzenia miały miejsce trzynastego, poprzedzone były tajnymi przygotowaniami, łamały obowiązujące wówczas prawa, a zatrzymanych traktowano brutalnie. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   wtorek, 17 listopada 2015 09:39
 • poniedziałek, 02 listopada 2015
  • W amoku

   Życie pisze przewrotne scenariusze. Tak też było w przypadku Justyny – studentki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która będąc związana z „partyjniakiem", zakochała się w studencie zwalczającym panujący ustrój. Dziewczyna rzuciła się w wir nowej miłości, poczuła ducha „Solidarności", a patriotyczne uniesienia towarzyszyły jej każdego dnia. Nie dane jej jednak było zbyt długo cieszyć się bliskością ukochanego. Po wprowadzeniu stanu wojennego Mateusz został internowany, a to, jak wyszedł z tego cało, do końca życia pozostało jego największą tajemnicą. Po uwolnieniu chłopaka para szybko wzięła ślub i wyemigrowała do Niemiec w nadziei na lepsze życie. Były chłopak Justyny nigdy się z tym faktem nie pogodził – i choć wierzył w idee komunizmu, w głębi duszy wierzył, że wpajane mu do głowy frazesy o lepszej, socjalistycznej Polsce, to tylko mrzonki. Tymczasem Justyna i Mateusz wiedli dostatnie życie. Kobieta, nie mogąc pogodzić się z trudną sytuacją rodaków w kraju, systematycznie wysyłała paczki do rodziców i przyjaciół. Mateusz robił karierę artysty oraz angażował się w życie polityczne zagranicznej Polonii, zyskując przydomek bohatera, którym w głębi serca tak naprawdę się nie czuł. Młodzi żywo interesowali się wydarzeniami w kraju, pomagali innym, jak tylko mogli. Wydawało się, że wyszli na prostą, a od życia dostali więcej, niż mogli się spodziewać. Do czasu... 

   W amoku  to opowieść o skomplikowanych losach trojga głównych bohaterów uwikłanych w przemiany ustrojowe w Polsce, przeżywających miłość jako uczucie zarówno niszczące, jak i budujące. Są to elektryzujące historie trzech postaci, które łączy zagadka dramatycznych czasów, w jakich żyją.  Autorka stworzyła ich portrety z pełnym wyobraźni współczuciem, co sprawia, że czytamy powieść w napięciu graniczącym z fascynacją.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 listopada 2015 14:05
 • piątek, 30 października 2015
  • Historie poruszające najczulsze struny ludzkiej duszy

   „Opowiadania człowieka jakby stąd" są zbiorem utworów przedstawiających kilka aspektów miłości. Pokazują one jej prymat nad innymi uczuciami. Nie bez powodu tematyka miłości pojawia się chyba najczęściej we wszystkich artystycznych przekazach już od wieków. Na przestrzeni dziejów nic tak naprawdę nie zmienia się w kwestii tych najwyższych uczuć. Jedyne co rozróżnia miłość naszych czasów od tej na przykład z wieku Szekspira, to rodzaj nośników i sposób przekazu tego pięknego uczucia. Ale tak naprawdę te różnice są niewielkie. Rodzaj słów, zdrobnień, szepty i gesty wciąż pozostają identyczne. Nie zmieniają się również reakcje ludzi zakochanych jak i porzucanych przez miłość. Już wielcy Mistrzowie pióra poprzednich wieków pisali o dramatycznych skutkach przeżywania nieszczęśliwych miłości, a także o życiodajnej wodzie, którą dla człowieka jest prawdziwe uczucie. Wielu kończyło ze sobą w imię utraconych miłości, wpadało w obłęd, traciło zmysły. Szczęśliwcy pozostający w okowach miłości tworzyli, rozwijali się, stawali się piękniejsi dla siebie i dla otocznia. Obdarzeni prawdziwą miłością roztaczali wokół siebie piękną, pozytywną aurą, której nie można było przeoczyć. Dziś jest całkiem podobnie, nawet jeśli piękne słowa przesycone ciepłem i namiętnością wypowiadane są przez telefony komórkowe, zawierane są w licznych smsach, a nie pisane na zwojach papieru i pieczętowane gorącym woskiem, cel pozostaje ten sam. To odwieczne pragnienie w człowieku okazania drugiej, wybranej osobie w najczulszy i najdelikatniejszy sposób swojego oddania i zaangażowania. Słowami, spojrzeniem dotykiem człowiek oddaje to co ma najcenniejsze, oddaje samego siebie. Pralnia

   Przepełniona smutkiem historia pokazująca, jak wielką rolę w ludzkim życiu odgrywa miłość. Brak silnych więzów emocjonalnych z druga osobą, nie rzadko przyczynia się do podejmowania decyzji, które bezpowrotnie zmieniają ludzkie losy.

   Opowieść ta osadzona jest w obecnych realiach politycznych i społecznych naszego kraju. Przedstawia dość naturalistycznie obraz życia Polaków na emigracji. Jest to studium psychiki człowieka, którego świat marzeń i własnych ambicji rozbija się przy zetknięciu z najprostszą ekonomią i walką o byt.

   Śnieżynka

   Opowiadanie pełne magii, dziejące się w zimowym okresie przedświątecznym. Obraz przenosi czytelnika niemalże w baśniową krainę, w której główny bohater tęskni za prawdziwym uczuciem. W trakcie dziejących się wydarzeń, znakomicie przedstawiony zostaje portret psychologiczny bardzo świadomego mężczyzny, który otwarcie mówi o swoich lękach i pragnieniach.

   W centrum handlowym, w przypadkowych okolicznościach dochodzi do spotkania dwojga ludzi. To wydarzenie powoduje zmiany w głównym bohaterze. Przezwycięża on swoją nieśmiałość i lęk przed odrzuceniem. Nie potrafi wymazać obrazu, śnieżnej kobiety, który wyrył się w jego sercu po kilkuminutowym spotkaniu. Zaczyna tworzyć w swojej książce ich wspólną historię. Sam jednak nie wie, czy rzeczywistość jest w stanie połączyć tak pięknie ich losy, czy będą one współgrały z fikcja literacką, czy może potoczą się zupełnie inaczej. Postanawia sam to sprawdzić i podejmuje uczuciowe wyzwanie.

   Namiętny sekret

   Opowiadanie zacierające w sobie granicę pomiędzy światem realnym, a fikcją literacką. Przepełnione obrazami pełnymi namiętności. Opisuje wewnętrzne rozterki głównego bohatera, który zawierzył uczuciu, oddał się mu, zatracając przy tym całkowicie siebie. Uzależnienie emocjonalne, wywołuje w nim skrajne emocje, od stanów euforii, aż do myśli samobójczych.

   Bohater nie jest pozostawiony sam sobie, dostrzega istnienie Siły Wyższej w swoim życiu, Siły, która pragnie mu coś uświadomić. Jego zadaniem jest tylko wykazać gotowość i dojrzałość, aby właściwie odczytać znaki, które spotyka na swojej drodze.

   Pochopnie, czy przedwcześnie

   Zabawna, pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który ponad wszystko umiłował swoją wolność i samotne życie, bez zobowiązań. Splot najróżniejszych wydarze, zmienia diametralnie jego bezpiecznie ułożony świat. Opowieść jest lekka i zabawna, ale skłania do pewnych przemyśleń, gdyż główny bohater podejmując, wydawałoby się błahe decyzje, nieświadomie zmienia swoje życie i biernie poddaje się ich konsekwencją. Brak asertywności i wewnętrznego zdecydowania doprowadza go do punktu, w którym nigdy nie chciał się znaleźć. Jego wolnościowe poglądy okazują się krótkoterminowe, gdyż wobec zaborczej i bardzo zdecydowanej kobiety, sam pozwala się zamknąć w mentalnym więzieniu, mylonym często z prawdziwą miłością. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   piątek, 30 października 2015 11:02
 • czwartek, 29 października 2015
  • Poetycki „czas zapominania” Danuty Pasieki

   Życie doczesne jest na tyle absorbujące, że często skupia całą naszą uwagę, ale może jeśli znajdziemy czas na refleksje okaże się, że to tylko miraż? Poetycki „czas zapominania" Danuty Pasieki ułatwi nam rozszerzanie postrzegania.


   Poezja od zawsze pozwalała wypowiedzieć wszystko co najważniejsze w kilku celowo dobranych słowach, odpowiednio splątanych zdaniach i nakreślonych znakach interpunkcyjnych. Emocji, odczuć, celnych spostrzeżeń czy głębokich przemyśleń nie trzeba bowiem zaznaczać słowotokiem. W poezji mniej często znaczy więcej, dobitny przekaz zawsze jednak skłania do refleksji, a wtedy resztę dopowiadamy już sami.


   Czas zapominania" to najnowszy, trzeci tomik poetycki Danuty Pasieki, który pozwoli nam wraz z autorką balansować pomiędzy marzeniami, a poszukiwaniem własnego sposobu postrzegania świata. W końcu każdy z nas spogląda przez własny pryzmat , ale czy oznacza to, że dostrzegamy wszystko?


   Bardzo możliwe, że początkowo odbiorca poczuje się zagubiony, skołowany, a może nawet przerażony myślą, że człowiek spełniony jest dopiero po śmierci. Emocjonalny wstrząs, swego rodzaju katharsis pozwoli jednak oczyścić myśli na tyle, by lekko uniosły się ponad doczesność. Z innej perspektywy czasem widzi się wyraźniej...


   Danuta Pasieka z pewnością wierzy, że każdy człowiek uskrzydlony, natchniony wiarą, nadzieją, dobrym słowem, rozumem czy kontaktem z naturą może stać się lepszym człowiekiem. Pora abyśmy uwierzyli sami i przekonali się jak wiele skrywa jeszcze nasze wnętrze. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 października 2015 13:36
 • poniedziałek, 19 października 2015
  • Młody Bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

   Jej historia pokazuje, że z największych życiowych tarapatów można wyjść z pomocą pasji. Marzenia i hobby naprawdę mogą uratować życie! Jeszcze rok temu chciała się zabić. Teraz wydała książkę i spełniła swoje marzenie.


   Niezwykła historia dwudziestosiedmioletniej nieznanej artystki rozpoczyna się od jej rozpaczliwego telefonu do Centrum Interwencji Kryzysowej. To tam postanowiła szukać pomocy, zrażona bardzo długimi kolejkami do specjalistów. Wiedziała, że albo znajdzie oparcie w profesjonaliście, albo popełni samobójstwo. Z pomocą przyszła jej psycholog z Centrum.
   Na skutek kilku zbiegów okoliczności trafiła na terapię grupową na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic. Stamtąd została przeniesiona na oddział zamknięty szpitala psychiatrycznego z powodu ryzyka, że targnie się na swoje życie.


   W szpitalu przez cały czas chodziła z zeszytem. Zapisywała wszystko. Swoje myśli, walkę wewnętrzną z nałogiem, jakim jest autoagresja, dialogi z personelem, czy sytuacje z życia oddziału.


   To pomogło jej się odnaleźć w trudnej dla niej rzeczywistości. Ceniąca sobie wolność ponad wszystko, musiała się przystosować do warunków zamknięcia.
   Z dwóch grubych zeszytów notatek powstała pięciusetstronicowa książka z okładką zaprojektowaną przez samą autorkę. „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk" to trzymająca w napięciu, dramatyczna historia zagubionej w świecie, własnych myślach i emocjach dziewczyny, cierpiącej na depresję i osobowość chwiejną emocjonalnie typu borderline.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 października 2015 13:20
 • środa, 14 października 2015
  • Żółwik Emil i zaczarowane okulary

   Żółwik Emil i zaczarowane okulary" Eweliny Stolarskiej – Cheńko to krótka historyjka o dziecięcej wyobraźni, przyjaźni i radości, którą przynosi umiejętność dzielenia się z innymi.

   Codzienne życie wydawało się Emilowi nudne. Rano szedł do przedszkola, potem wracał do domu, bawił się z koleżankami i kolegami, kładł się spać, a na drugi dzień znowu wykonywał te same czynności. Ta powtarzalność zajęć strasznie go nużyła. „Każdego ranka budził się z nadzieją na inny dzień niż wczoraj, na przygodę, natomiast wieczorami marzył i rozmyślał, jak by to było zobaczyć, co znajduje się na końcu tęczy za morzami lub górami. Chciał po prostu, wreszcie zobaczyć coś innego".

   Pewnego dnia w drodze do przedszkola, żółwik Emil znajduje magiczne okulary. Po ich nałożeniu można stać się niewidzialnym, ale nie tylko. Okulary potrafią też spełniać marzenia, a jak wiadomo dzieci mają ich mnóstwo. Emil z przyjaciółmi postanawiają sprawdzić, co znajduje się na końcu tęczy. Zanim jednak tam dotrą, doświadczą przygodę z niemiłym bobrem kapelusznikiem, która jeszcze bardziej zjednoczy grupkę Emila. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   środa, 14 października 2015 12:49
 • piątek, 09 października 2015
  • Fraszki Igraszki IV część okazałego zbioru poetyckiego

   „Fraszki igraszki cz. IV” proponują nam zamyślenie i konwersację na takie tematy jak samotność, dusza, bieda, nasz los, sumienie czy inne. Utwory Witolda Oleszkiewicza dostarczają pożywki wszystkim ludziom wrażliwym i myślącym, którzy zastanawiają się i zadają sobie pytania o sens życia, znaczenie przyjaźni czy wymiaru ludzkiej samotności. Biorąc ten fakt pod uwagę na pewno warto polecić je wszystkim, nie tylko tym kochającym poezję. Od czasu do czasu warto w zaciszu swego domu przeczytać kilka fraszek czy sentencji z tego zbioru i pomyśleć o tym co autor miał na myśli i co my o tym sądzimy.

   Fraszki igraszki” Witolda Oleszkiewicza to już czwarta część okazałego zbioru poetyckiego. Autor skromnie podkreśla, że jego dziełko nie jest prawdziwą dorosłą i poważną poezją, ale poszczególne utwory niosą w sobie estetyczną wartość i przede wszystkim filozoficzne przesłanki do refleksji nad wieloma dotykającymi nas w życiu abstrakcyjnymi pojęciami, na które często staramy się sobie odpowiedzieć pogrążeni w przyziemnej, bytowej codzienności. Każdy z nas od czasu do czasu wznosi wzrok gdzieś do nieba, ponad drzewa i budowle, aby zastanowić się nad celem życia, ludzkim losem, czy czymś takim jak przyjaźń i bieda na świecie.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   piątek, 09 października 2015 10:14
 • piątek, 02 października 2015
  • Jak zgubić 15 kilogramów, napełniając swoją duszę

   „Jak zgubić 15 kg napełniając swoją duszę" to swego rodzaju pamiętnik, zapis pielgrzymki autora z Saint Jean Pied de Port do Santiago de Compostella. Z drugiej strony, czytelnik znajdzie w książce informacje typowo przewodnikowe: opisy wszystkich etapów, które przeszedł autor, miejsca noclegowe, ceny obowiązujące w schroniskach, sklepach i barach oraz inne, które na pewno okażą się przydatne każdemu, kto zechciałby wyruszyć tą samą drogą.

   Opisowi drogi towarzyszą czasami głębsze refleksje:


   To prawda, nie powinniśmy czuć się lepsi jeden od drugiego. Czy ja sam już nie miałem takiego momentu tutaj, jeszcze wczoraj, kiedy oceniałem tych, co podjeżdżali, zamiast maszerować? Czy sama obecność na drodze nie jest wystarczająca, a nie sposób jej pokonywania? Może innego dnia przejdą kawałek pieszo. A nawet jak nie, to co? Jestem lepszy od nich? Ja, grzesznik? Drugi człowiek jest inny. My sami mamy stanąć w prawdzie przed Bogiem, a nie być pierwsi w ocenie bliźniego. Nawet, jeżeli wydaje ci się, że dobrze i prawie żyjesz, nie wolno gardzić drugim człowiekiem – czytamy w książce.

    

   Niby oczywiste, jednak często o tym zapominamy. Lektura książki „Jak zgubić 15 kg napełniając swoją duszę" pozwala nam odświeżyć sobie te i inne fundamentalne wartości. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   piątek, 02 października 2015 12:32
 • poniedziałek, 28 września 2015
  • Angielski dla przedszkolaków - recenzja

   Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam pozycję „Angielski dla przedszkolaków" mgr Michała Bednarskiego i bardzo się cieszę, że pomimo natłoku obowiązków w coraz bardziej zbiurokratyzowanej edukacji udało się autorowi wygospodarować czas na stworzenie swego rodzaju kompendium wiedzy i doświadczenia nauczyciela języka angielskiego najmłodszych. Jest to tym bardziej cenne z racji, iż nauka języka nowożytnego obcego jest obowiązkowa już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Co więcej, nauczanie zwłaszcza języka angielskiego, tego lingua franca naszych czasów, rozpoczyna się już zwykle jeszcze wcześniej – przy czym niestety uczą często osoby nie przygotowane na realia pracy z dziećmi, żeby nie powiedzieć: przypadkowe. Taka sytuacja może rzutować na sukces lub porażkę edukacyjną ucznia w następnych latach. Z samej tylko lektury powyższej książki można zauważyć, że mgr Bednarski jest jednym z tych pedagogów, dla których przekazywanie wiedzy jest autentyczną pasją, odporną na zniechęcenie i pełną młodzieńczego entuzjazmu. Pasji tej nie wygasiły ani zmieniające się ciągle przepisy, wymogi, oczekiwania, programy nauczania, ani jedne z najniższych na świecie zarobków, czy natłok pracy która wynosi blisko 47 godzin zegarowych tygodniowo z czego znaczna część nie jest nawet opłacana (Raport z „Badania czasu i warunków pracy nauczycieli" z roku 2013), a z której większą część zajmuje wymagana biurokracja (badania OECD z 2014 roku). Nie zdołały autorowi odebrać zamiłowania do wykonywanego zawodu również nieustanne nagonki na jego grupę zawodową w mediach, skutkujące negatywnym nastawieniem do stanu nauczycielskiego wśród społeczeństwa. Warto sięgnąć po tę książkę nawet dla samego zaczerpnięcia z pozytywnej energii Autora.
   W swojej publikacji mgr Bednarski ma coś do zaoferowania zarówno 'świeżo upieczonemu' lektorowi języka angielskiego, jak i weteranowi nauczania, czy nawet laikowi-rodzicowi, pragnącemu pomóc swojej pociesze w nauce. Zgrabnie zorganizowana książka w pierwszej części przybliża czytelnikowi specyfikę pracy językowej z dziećmi z punktu widzenia metodyki nauczania języka angielskiego jako obcego oraz psychologii rozwojowej dziecka. Mgr Bednarski oszczędza przy tym szczęśliwie czytelnikowi encyklopedycznych omówień świadomy, że tak jak on, każdy absolwent studiów filologii angielskiej o specjalności nauczanie powinien mieć tu biegłe rozeznanie, a osobom bez takowych studiów podejmującym się nauczania – np. rodzicom, to fachowe terminy na nic się nie zdadzą. Autor omawia za to, w sposób bardzo przystępny, przybliżane zagadnienia z punku widzenia wieloletniego praktyka. Jest to absolutnie bezcenne zarówno dla nowicjusza, jak i dla być może teoretycznie doświadczonego już nauczyciela języka, któremu jednak po raz pierwszy przyszło uczyć małe dzieci. Młody (wiekiem czy stażem) nauczyciel doceni jasno sprecyzowane, konkretne porady odnośnie tego, na co zwracać uwagę podejmując nauczanie dzieci (np. iż nie można oczekiwać takiej samej reakcji na przedstawiany materiał w różnych grupach, że grupy które trzeba będzie uczyć mogą nieraz okazać się zaskakująco liczne – co jest sporym wyzwaniem, albo jak mogą do nauki języka dzieci podchodzić ich rodzice, którym trzeba dopomóc, aby ich zaangażowanie było efektywne). Autor podaje następnie coś niesłychanie przydatnego dla każdego uczącego: niezbędnik pomocy naukowych w postaci zarówno przedmiotów wspomagających nauczanie (m.in. plansze prezentacyjne), oraz zestaw prostych poleceń, wierszyków i piosenek, sprawdzonych przez Autora w praktyce dydaktycznej, w której osiąga znakomite wyniki. Metodą nauczania, którą autor w dużym stopniu stosuje i poleca w pracy z dziećmi jest opracowana przez emerytowanego amerykańskiego profesora psychologii przemysłowej, Dr Jamesa J. Ashera metoda Total Physical Response (TPR). Asher stworzył ją zastanawiając się, jak to się dzieje, że uczniowie amerykańscy – bo tych mógł obserwować – szybko zniechęcają się do nauki języków obcych. Doszedł do wniosku, że powodem niepowodzeń jest „nieznośny stres doświadczany przez dzieci czy dorosłych, którzy próbują nauczyć się języka obcego, a wynikający ze strategii nauczania 'lewo-półkulowego', czyli nastawionego na używanie języka, strategii pełnej instrukcji typu „słucha i powtórz", „zapamiętaj ten dialog", „czy „wymów te słowa". Zdaniem Ashera nie jest złe samo w sobie, ale takie podejście powinno być stosowne dopiero na wyższym poziomie nauczania języka. [Asher, J. J. (1981), THE TOTAL PHYSICAL RESPONSE: THEORY AND PRACTICE. Annals of the New York Academy of Sciences, 379: 324–331. doi: 10.1111/j.1749-6632.1981.tb42019.x] Wprawdzie Asher formułując swoją hipotezę kierował się teorią podziału funkcji mózgu na prawą I lewą półkulę wysnutą na podstawie badań Rogera W. Sperry'ego, noblisty z 1981, która od tego czasu dzięki nowym urządzeniom pomiarowym i metodom badawczym okazała się zbytnim uproszczeniem, ale nie ma to wpływu na wnioski niezależne od tych badań. Nawet laik może zauważyć, że małe dzieci potrzebują ruchu, mają ograniczone możliwości skupienia się dłużej na jednym zadaniu i generalnie lubią piosenki oraz zabawy ruchowe i takie właśnie są proponowane. Mgr Bednarski omawia kolejne etapy rozszerzania poznawanego materiału, kolejne polecenia i wyrażenia, które można wprowadzać - skrupulatnie opisując jak to robić (mamy różne rodzaje gier i zabaw językowych, a nawet komentarze np. na jakie trudności możemy napotkać i jak sobie z tym poradzić). Ba, są nawet ilustracje (zdjęcia) jeśli do czytelnika niewystarczająco przemówił sam opis. Po omówieniu bloków tematycznych mgr Bednarski przechodzi do zaprezentowania przykładowych planów lekcji. Nauczycielom bardziej doświadczonym może oszczędzić czas na opracowywanie swoich, lub zainspirować ich do poszerzenia własnego dydaktycznego repertuaru. Natomiast rodzice czy nauczyciele zaczynający pracę z dziećmi będą autorowi za tę część jego książki niewymownie wdzięczni, bo nie będą musieli dochodzić to tego, jak sprawnie przeprowadzić lekcję metodą prób i błędów. Nie ma tylko przydzielenia ilości czasu na każdy z elementów lekcji, ale pozostawia to nauczycielowi możliwość dostosowania czasowego rozkładu pracy do danej grupy. Mamy w tych lekcjach duże urozmaicenie proponowanych czynności, co pozwoli nam nie tracić zainteresowania dzieci, przy jednoczesnym utrzymaniu w miarę stałej struktury lekcji z elementami stałymi, jak np. piosenka na pożegnanie, co pomaga dzieciom zdyscyplinować się i czuć się bezpiecznie – a co, jak słusznie zauważa Autor, sprzyja również nauce.


   Książka mgr Michała Bednarskiego jest tym, czego brakowało na naszym rynku, zdominowanym przez międzynarodowe koncerny wydawnicze, produkujące generyczne podręczniki nie biorące pod uwagę specyfiki pracy w poszczególnych krajach. Można się o tym przekonać analizując te podręczniki, jak i różne programy unijne z pewnością tworzone z dobrymi intencjami, ale często właśnie tłumaczone – i to nie zawsze fortunnie - na języki poszczególnych krajów bez dostosowania treści do ich specyficznych uwarunkowań. Przykłady można mnożyć. Dostajemy tutaj do rąk efekt pracy doświadczonego praktyka, który stworzył program wyciągając wnioski ze zdobytej wiedzy i własnej praktyki zawodowej, analizy wyników i refleksji nad tym, jak pomóc innym unikać błędów i prowadzić lekcje z największą korzyścią dla małego ucznia. Trudno to przecenić wziąwszy pod uwagę fakt, że pozytywne doświadczenie dzieci z tego najwcześniejszego etapu edukacji pomoże dzieciom przejść korzystnie przez wszystkie następne jej lata. Gorąco polecam pozycję „Angielski dla przedszkolaków" mgr Michała Bednarskiego wszystkim pracującym z dziećmi gratulując Autorowi udanej i bardzo potrzebnej publikacji i z zainteresowaniem będę czekać na następne.
   Anna Kędra 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 września 2015 13:30
  • Anara opowiadanie fantasy

   Anara" Marcina Zajdlera to opowieść z cyklu fantasy.

   Książka przedstawia losy osiemnastoletniego Aleksa, który nie ma łatwego życia. Wychowywany przez przyjaciela rodziny – barmana, stara się zapomnieć o przeszłości. Nie znał swoich rodziców, a dziadek porzucił go w dzieciństwie zostawiając na pamiątek srebrny wisiorek, skrywający pewną tajemnicę. Chłopak cierpi nie tylko z powodu braku kontaktu z najbliższymi, ale również z powodu dręczących go sennych koszmarów i tajemniczych szeptów. To właśnie dzięki nim przypadkowo odkrywa przejście do innego świata. Po drugiej stronie głównemu bohaterowi przyjdzie się zmierzyć nie tylko ze śmiertelnym zagrożeniem ze strony Ar-khanu – królestwa znajdującego się w rękach samego Boga, ale będzie musiał stoczyć wewnętrzną walkę z samym sobą i dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest i czy w ogóle różni się czymś od swoich wrogów.

   Piękna, zaskakująca i zapierająca dech w piersiach opowieść, zawierająca elementy grozy, spleciona epickim romansem dwóch młodych osób, co powoduje, iż każdy znajdzie w niej coś dla siebie. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   agnieszka3201
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 28 września 2015 12:51

Tagi

Zakładki

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa